Dokrmování cévkou přímo na prsu

29.10.2022

Pokud se dostanete do situace, kdy bude potřeba miminko dokrmovat, pak jediný vhodný způsob pro přisávající se miminka je cévkou po prsu. Jakmile totiž začnete miminko dokrmovat mimo prso - a je jedno jestli flaškou, stříkačkou nebo jakkoliv jinak, můžete se velice rychle dostat do bojkotu. Miminko instinktivně vždy zvolí jednodušší cestu jak se dostat k mlíčku a upřednostní takový dokrm, kde mu mléko teče konstantně od začátku do konce a nic ho nepřekvapí. Dokrm cévkou může být zvláště ze začátku pořádný oříšek, s trochou praxe se však stane nedocenitelným pomocníkem.

Zda-li je potřeba miminko dokrmovat konzultujte vždy s kvalifikovanou laktační poradkyní. Pomůže Vám navýšit tvorbu mléka a vyhodnotit chování miminka na prsu. Čím dříve začnete problémy řešit, tím větší je šance, že se plně a bez potíží rozkojíte. Pokud se dokrm nepodaří plně odbourat, pak se může cévka stát společníkem na několik měsíců a zachránit kojení do doby, než bude možné dokrm nahradit jídlem. Je zásadní si uvědomit, že kojení nemusí být dokonalé, nemusí to být všechno anebo nic. Každá kapka má veliký význam, nachází se v ní kmenové buňky, probiotika, protilátky a spousta dalších divů, které odjinud miminko nezíská. A čím déle budete kojit, tím více toho pro miminko nastřádáte.

Pokud jste dokrm cévkou vyzkoušeli a nedaří se to, nezoufejte. Je to podobné jako s hrou na klavír - praxe činí mistra. Sama jsem se s tím dlouho trápila, než jsem odhalila různé vychytávky a fígle jak na to. Ráda bych se s Vámi o ně podělila v naději, že Vám ušetří zbytečné nervy :)

Příprava

Náležitá příprava je polovina úspěchu. Pokud maminka sama bojuje s hadičkami, hrníčky, neumí chytit ani vztekající se miminko natož ještě laktační pomůcku a mléko se všude rozlévá, je jasné, že takhle to dlouho nepůjde.

Sestrojení laktační pomůcky

Tahle jednoduchá vychytávka cévkování velmi zjednoduší. Potřebujete jen skleničku s víčkem, jednu širokou cévku (takovou, do které se dá zasunout ta malá) a pak klasické cévky na dokrm (CN-1)

U dokrmovací cévky ustřihnete konec, ve kterém se nacházejí dvě dírky. Druhá dírka může dělat paseku, protože nemáte kontrolu nad tím, kde zhruba je konec ze kterého má mléko téct.

Do víčka u vybrané skleničky vyvrtejte nebo hřebíkem vytlučte dvě malé dírky. Do jedné zasuňte ustřihnutý kousek široké cévky (stačí, aby měl třeba 4-5cm) a máte hotovo. Díky široké cévce se malá dokrmovací cévka nebude viklat, vysouvat ani jinam utíkat, bude ve skleničce držet přesně tam, kde chcete. Pokud druhou širší cévku nemáte, vůbec to nevadí. Stačí na udělání dírky použít užší hřebík, aby tam cévka dobře držela.  Při dopíjení pak jen skleničku nakloníte, aby mlíčko (hlavně to MM) zmizelo do poslední kapky. Druhá dírka slouží na to, abyste tam zastrčili volný konec cévky, když ji zrovna nepoužíváte. Může se totiž stát, že když v cévce máte nasáté mléko a z nějakého důvodu přestanete dokrmovat, mléko volným koncem začne postupně vykapat.

Použít také můžete kojeneckou lahvičku, pokud máte k dispozici. Do savičky udělat dírku a cévku prostrčit :)

Psychická pohoda

Pokud začnete dokrmovat cévkou ihned, pak se pravděpodobně vyhnete spoustě potíží. Mnohem častější ale je, že Vám v porodnici nacpou mimčo stříkačkou po malíčku, flaškou, nebo způsobí jiné trable třeba kloboučky atd. a přechod na cévku bude trvat několik pokusů. Pokud je miminko v bojkotu, nebo se vůbec nepřisává a není možné jej dokrmit na prsu, nezoufejte, alternativou je dokrm kalíškem. Ten neuspokojuje potřebu sání takže miminko má stále motivaci jít na prso. Navíc posiluje správné svaly, které potřebuje i pro kojení.

Cévkováním můžete řešit také bojkot spojený s pomalým tokem mléka. Představte si to jako restauraci. Přijdete si sednout a než se rozhodnete, jestli chcete jíst, pít nebo jen chvíli odpočívat a užívat si partnerovy blízkosti, přiběhne číšník a začne Vám nosit nějaké kapky a drobky, které na ukojení hladu nestačí. Chvíli jich je víc, pak zase méně, ani nevíte jakým tempem nabírat lžičkou a tu je talíř prázdný. Číšník Vám ten prázdný talíř začne cpát násilím do pusy, vztekat se když nechcete, píchat Vás do dásní nějakou cévkou. A pak okusíte jinou restauraci přes cestu (flaška), kde teče dostatek jídla stabilně a číšníci jsou více v klidu. Samozřejmě raději půjdete tam. Jak Vás nalákat zpět do té první restaurace? Nezbývá než zavřít tu druhou, nepřipomínat ji a ukázat, že ta první se už zlepšila a je vlastně lepší než ta druhá. Čili hodit se do klidu a začít vytvářet pozitivní asociace pro kojení. Otevřít dveře restaurace a pozvat Vás nakouknout dovnitř (vyndat prso před tvář), pustit příjemnou hudbu (zpěv), usadit Vás na krásnou houpací židli a zahalit teplou dekou (přitulit houpaje v náruči či nosítku). Nic nenutit, jen nechat k dispozici voňavý předkrm (prso s kapkou mléka) A když se Vám tam začne líbit a uvolíte se ochutnat, pak by se měli číšnici snažit, ať to všechno hezky teče. Tak by se dalo pokračovat dále, stačí se však naučit se vcítit do svého miminka.

Proces dokrmování

Kdy zavést cévku

Je potřeba sledovat chování miminka. Ideální je zavést cévku až když jsou prsa prázdná a vypitá, aby se stimulovala tvorba. V praxi to (hlavně u bojkotářů) ne vždy jde. Pokud Vám spouštění mlíčka trvá déle a mimi se vzteká, pak je lepší přiložit cévku k prsu a vložit společně do úst hned. Pokud se ochotně kojí a nechá Vás i vystřídat prsa, pak kojte, stlačujte a střídejte, co to jde a cévkujte až pak, ať se dosytí kolik potřebuje.

V jaké poloze

Pokud jste na to sama, je na začátku dle mé zkušenosti ideální nacvičovat cévkování v leže na boku, když je miminko v polospánku. Nemusíte řešit, co dělá, když Vám klidně leží. Také tolik nehrozí, že ji bude plivat a odmítat. Skleničku odložíte na postel a máte volné ruce i pozornost na to trénovat zavádění cévky (pokud ji tam nevkládáte hned při přisávání). Je však potřeba zabezpečit správné přisátí, aby miminko získávalo co nejvíce Vašeho mlíčka a zároveň aby nenasávalo po zavedení cévky vzduch.

Pokud máte možnost, využijte další ruce např. partnera, aby hrníček s cévkou podržel a pomohl Vám cévku přidržet u prsu při přisávání miminka.

Až si budete věřit a zavádění zmáknete, pak to půjde v jakékoliv poloze. Můžete si třeba vyrobit šňůrku na skleničku a pověsit si ji na krk, nebo ji zastrčit do kapsičky u košile či za podprsenku.

Jak cévku zavést

Na začátku je dobré přiložit konec cévky k bradavce a přisát miminko na cévku ihned. Zjistíte tak, jak hluboko musí být. Toto ale provádějte až po nakojení, kdy jsou prsa prázdná, aby miminko najednou nemělo příliš silný tok mléka. Zavádět můžete také po nakojení vsunutím cévky do úst.
Zavádíme koutkem úst tak, aby konec byl zhruba na úrovni bradavky. Vznikne tak vlastně další mlékovod, který akorát bere mlíčko odjinud. Občas se to tam ale při zavádění někde zasekne, nebo to neteče. Zde je dobré mít určitou představivost a vizualizovat si, jak je vaše prso v pusince. V ideálním případě dvorec vede mezi dásněmi/zuby tak, že je bradavka na horním patře. Stejně tak musíte zavádět cévku. Jeďte koncem cévky opatrně po svém dvorci, abyste cítili, jak hezky projede kolem dvorce mezi dásněmi. Takže zavádíme bokem mírně zešikma směrem vzhůru. Chce to trochu cviku a trpělivosti, ale když to nacvičíte, máte zavedení cévky přesně na místo hotové za vteřinku i po tmě, takže to ve finále není složitější než flaška. Když se to někde zasekne, vytáhněte a zkuste znovu. Nevzdávejte to. Sledujte co funguje a učte se.

Cévka je v pusince zhruba 2cm hluboko v závislosti na velikosti bradavky a dvorce. Na konci cévky jsou takové 4 čárky hned u sebe a cévka obvykle dobře teče zavedena po 1.-2. čárku. Můžete cévku přiložit ke svému prsu, podívat se a najít si na ní své vodítko. 

Rychlost toku

U cévky můžete regulovat rychlost toku zmáčknutím, nebo uzlíkem. Zejména kvůli tomu, že mimi pije i Vaše mléko které může téct různou rychlostí. Sledujte, jak mimi polyká (videa jak poznat pauzu na bradě naleznete na stránkách Mamily). Po spuštění laktace teče Vaše mlíčko rychleji a je ho více, pak můžete cévku jemně zmáčknout a přibrzdit proud z cévky. Pokud kojíte v příčné poloze, můžete dát skleničku pod úroveň hlavy - to můžete využít i když ho prostě jen chcete donutit více tahat. Pokud už Vám z prsa nic neteče, cévku můžete zase pustit.
Při zvednutí skleničky nad hlavu miminka naopak teče mléko z cévky lépe a rychleji. 

Pokud se Vám zavádění cévky nedaří, kontaktujte laktační poradkyni, která Vás to naučí. 

Toto jsou mé tipy a poznatky, každá maminka si v tom ale nakonec najde svůj systém a fígle. Přeji Vám hodně trpělivosti a rychlý rozjezd kojení. Pokud máte nějaké tipy, o které byste se s ostatními chtěly podělit, budu ráda, když mi napíšete :)